A cikk témája az Opel autókulcs. Kevesen tudják azonban, hogy az Adam Opel által alapított, 1862-ben létrehozott családi vállalkozás eleinte varrógépeket, később kerékpárokat gyártott. Autógyártással a cég, a tulajdonos haláláig (1895) semmilyen vonatkozásban nem foglalkozott. Így a kezdetekben Opel autókulcs, mint olyan, nem létezett.

Adam Opel halála után a vállalkozást két fia és özvegye veszi át, akik 1899-ben rukkolnak elő az “Opel Patent Motorwagen System Lutzmann” névre keresztelt autómodellel, ami kemény NÉGY lóerőt produkált.

Rövid időn belül az Opel a világ egyik legismertebb autómárkája lesz. Több millió autó eladásával a társaság bekerül a bolygó legnagyobb iparmágnásainak sorába.

Kezdetben az indítást, mint minden 1900-as évekbeli autónál “kurbli”-val oldották meg, ez a gépjármű elejénél a hűtőrács alatt kellett bedugni.

Ford atókulcsAz Opel autókulcs születése

A 40-es 50-es években megjelentek a gépkocsi utasterébe, a kormány alá szerelt gyújtáskapcsolók. Egy kis fémlappal lehetett indítózni, ezzel megszületett az Opel autókulcs …és ezzel együtt az autókulcs másolás.

Ezek a kulcsok mint ahogy az előbb írtam még csak egy fémlapból álltak, aminek másolása egy egyszerű fémlemez megmunkálásából megoldható volt. (A képen nem Opel kulcs látható, de azok is hasonlóan primitív kivitelűek voltak)

Az 1970-es 80-as években kapott műanyag fejet az az Opel autókulcs, ezeket már könnyebben el lehetett fordítani a gyújtáskapcsolóban, mivel nem csúszott ki az ember kezéből.

Ez az autókulcs kisebb-nagyobb változtatásokkal elérhető volt műanyag fejjel az 90-es évek közepéig. Innentől a biztosítótársaságok nyomására az Opel is bevezette (pontosan 1995-ben) az immobiliseres kulcsot. A kulcs ugyanúgy nézett ki, mint sima műanyagfejű társai, azzal a különbséggel, hogy tartalmazott egy 0.5×1 cm-es kis “széndarabot”, ami az indításgátlást volt hivatott szolgálni.

Immobiliseres Opel autókulcs

Immobiliseres Opel autókulcs

Ez az első generációs Opel autókulcs egészen 1998-ig tartott, és a kezdetben nehezen feltanítható immobiliser chip ma már egyszerűen leklónozható, amit az alábbi videóban mutatok meg nektek.

Ezeket a kezdetleges immobiliser chipekkel rendelkező műanyagfejű Opel autókulcsokat 10-11 ezer forintért másoljuk, ez verhetetlen ár a márkaszervizekhez képest.

Opel autókulcs 1998 és 2008 között

Az Opel autókulcsok második generációja lép életbe, ami az immochipeket illeti, ugyanis az opel bevezeti az ID40-es, a mai napig csak tanítható chipjét.

Ezt a típust már nem csak csupán immobiliseres verzióban gyártotta az Opel, hanem nyomógombos verzióban is elérhető volt.

A két gombos nagy “butafejű” változat már képes volt az ajtózárakat is gombnyomásra irányítani.

Ennek az időszaknak jellemzője, hogy a nyomógombos verzió tanítási folyamata is géppel történik, nem úgy mint más típusoknál, ahol a záró-nyitó elektronika egyszerűbben “kézzel” hozzátanul a motorvezérlőhöz.

Ezekből a kétnyomógombos (de még nem bicskakulcsos) Opel autókulcs verziókból kétféle is létezik:

  • a zömökebb kocka, főként Opel Astra és Zafirához tartozik.
  • a  hosszúkásabb, a Corsa és Combo típusokhoz készült

Ezeknek az Opel kulcsoknak a másolása, illetve tanítása 30-32 ezer forintba kerül.

Érdekessége még ezeknek a kulcsoknak, hogy az elemtartó rész könnyen elválik a zöld “nyáklap”-tól, ezért rengeteg javítást végzünk ezzel kapcsolatban.

Hibái még, hogy könnyen leesnek a mikrokapcsolók, ezért érdemes újakat felforrasztani, hogy használhatóak legyenek.

Érdemes megreparálni ezeket a hibás kis szerkezeteket mivel pár ezer forintból megmenthetők, így nem kell új komplett kulcsot készíteni.

Az első Opel bicskakulcsok

2006-2007 körül jelentek meg az Opel első bicskakulcsai amik így néztek ki:

Opel Corsa bicskakulcs

Opel Corsa bicskakulcs

Ezeket az Opel autókulcsokat már nehezebb volt hozzátanítani a gépkocsi motorvezérlőjéhez, mivel itt már együtt tanul a immobiliser chip a záró-nyitó elektronikával.

Természetesen itt már a pótkulcsok is nyomógombosak voltak, de nem kinyitható szárral készültek, hanem egyszerű fix kulcsokat kapott a tulajdonos az autó átvételénél.

Az ilyen típusú Opel autókulcs másolási díja 30-35 ezer forint körül alakul.

Opel D Corsa bicskakulcs

Opel D Corsa bicskakulcs

Ezek az Opel bicskakulcsok állandó jelleggel a szártartó kis spiáter résznél törnek el, ezért rengeteg javítási munkánk adódik ebből. Itt is inkább  a javításra kell törekedni, hiszen ha pár ezer forintból megmenthetők, akkor már spóroltunk is egy jelentős összeget.

Opel bicskakulcs-ház csere

Ezt úgy kell elképzelni hogy behozod a törött szerkezetet, mi kiszabadítjuk a záró-nyitó elektronikát, illetve az immo chipet, és átrakjuk az új kulcsházba.

Ezután a “szűz” szárat lemarjuk, megmunkáljuk és már kész is a felújított kulcs.

2010-2011 tájékán stílusváltás következett be az Opel autókulcs világában.

Itt már a felváltotta a nyomógombok “pálcika” jelölését a fehér lakattal jelölt bicskakulcsos verzió. Ez már erősen komponensvédett autókulcs.

Ez alatt azt értem, hogy mindenképp ki kell olvasni a “PIN SECURITY” kódot az autó tanításakor, különben a kis szerkezet nem illeszthető fel a gépjárműre.

E Corsa bicskakulcs

E Corsa bicskakulcs

Ezt a verziójú bicskakulcsot kapta meg többek közt az Opel Adam, Astra, Corsa, Insignia, Mokka és nem utolsó sorban a Zafira.

Létezik belőlük szabadkezes, “keyless go” rendszerű autókulcs is, ami egy és ugyanazon kinézetet jelent, viszont már nem kell elhelyezni és elfordítani a gyújtáskapcsolóban, hanem “zsebből”  indul.

Ezeknél a típusoknál a másolás díja átlagosan 30-50 ezer forint körül alakul.

(Itt figyelembe kell venni hogy csak gyári Opel kulcsot tudunk felhasználni, vagy lehetőség van utángyártott kulcs feltanítására is.)

2016-2017-től újabb stílusváltás figyelhető meg az Opel autókulcs történetében, amikor is megjelenik a “K Astra”.

K Astra bicskakulcs

K Astra bicskakulcs

Ezeket az Opel bicskakulcsokat is kétféle verzióban gyártották, van amelyiket el kell fordítani a gyújtáskapcsolóban, és úgy indul az autó. Természetesen a legtöbbjük fel van már vértezve a “keyless go” technológiával, ami annyit takar, hogy csak beülünk a gépkocsiba, és gombnyomásra beröffennek a lóerők, és már száguldhatunk is.

Most már sokkal többet tudsz

az Opel autókulcsodról...

Ez segít mindkettőnknek

hogy a kommunikációnk ne a bábeli időket időzze :)

Keress elérhetőségeinken, bármilyen Opel autókulcs problémád támadt!