A Peugeot autókulcs másolás történelme a gyár megalakulásától egészen a napjainkig

A Peugeot autókulcs másolás története előtt a Peugeot gyár történetéről néhány sor.

A történet híres alapítóval Jean-Pierre Peugeot-val kezdődött, aki az 1790-es évek végén textilipari tevékenységbe fogott. Két fia Jean-Pierre és Jean-Frédéric tőle örökölte meg azt egy malmot és kelmefestő műhelyt, ami megalapozta vállalkozásuk kezdetét. 1810-ben a két fiú átalakította a malmot és hengerelt acél gyártásába kezdett.

A Peugeot Fréres eleinte kávédarálókat, kéziszerszámokat és fűrészlapokat gyártott.

  • 1885-ben állt be a fő fordulat, a cégnél ugyanis megjelent a jármű gyártás iparág.
  • Eleinte a cég kerékpárokat gyártott, melynek első kereke meghaladta a 1.5 métert, amíg a hátsó kerék mindössze 40 cm volt.
  • Aztán 1889-ben a párizsi világkiállításon bemutatták az első gőzüzemű triciklit, ami már az autógyártás előszobája volt.
  • 1904-ben a párizsi autószalon nyitónapján bemutatásra került az a bizonyos Baby Peugeot, ami aztán az első népautó lett Franciaországban!
  • A termelés 1923-ra haladta meg először a tízezer darabszámot.
  • 1929-ben gördült le a gyártósorról az első 201-es modell, itt már megfigyelhető, hogy a típusmegnevezés csak három számjegy a közepén a 0 karakterrel!

A második világháború után szinte azonnal elkészült az 1 milliomodik Peugeot is.

  • 1967-ben a gyár felvásárolta a Citroen részvényeinek 90%-át és ezzel megalakult a PSA csoport.
  • 1983-ban megjelent a 205-ös modell, melyet 1998-ban a 206-os sikeres széria követett. Az előzőből 5 millió példány az utóbbiból 6 és félmillió darab gördült le a gyártósorról.
  • A 2000-es évekre a PSA csoport mindannyiunk mindennapi életének része lett, hiszen minden 18-adik autó az úton Peugeot vagy Citroen.
Peugeot 205 Turbó 16

Peugeot-205 Turbó (forrás: https://www.classicdriver.com)

 

Peugeot autókulcs másolás a kezdetektől

Érdekesség, hogy a legelső modellek gyújtáskapcsolója még nem kulccsal működött, hanem egy kurblival indították be a motort az autó elejénél.

(Azt nem értem, hogy ha vett valaki egy ilyen kurblit, akkor mindegyik autót el tudta vinni ami az útjába került?) 

Na félre a tréfával, az első gyújtáskapcsoló, ami kulccsal működött, még a második világháború előtt került a francia piacra.

Ebben az időben még kézzel megmunkálható vas kulcsok voltak a jellemzőek.

Ezeket a darabokat az autókulcs másolással foglalkozó szakik még reszelővel reszelték meg tizedmilliméter pontossággal és ha véletlen túlszaladt a ráspoly és többet sikerült leszedni a munkadarabból, akkor kezdhette újra a szakember! Sokáig így ment ez de aztán megjelentek a sárgaréz fejű ugyanolyan anyagból álló szárú monoblokk kulcsok.

Ez már a 70-es évek derekán történt.

Peugeot autókulcs másolás 01

 

Jöttek a 80-as évek

Autókulcs másolás szempontjából nem sok minden változott, csak egy műanyag fejet kapott a teljesen réz egyazon anyagból készült kulcsocska! Ebben az időben figyelhető meg a kulcsmarás szempontjából is eltérő fogazott és a belsőpályás kialakítás!

 

A harmadik és egyben legfontosabb a négyélű tűkulcs kifejlesztése mely egyedi kizárólag PSA gyártási különlegesség.

 

1995-96-ban nagyot változott a világ

A Peugeot is mint minden nagyobb autógyártó cég, ilyenkorra vezette be az immobiliser rendszert, melyet minden autójába beépített. Ez arról szól hogy a kulcsfejben elhelyeznek egy immobiliser chipet, ami jelet ad a gépkocsiban lévő immo doboznak, ezáltal a kocsi elindul! Ezért aztán ki kellett alakítani egy chiptartót a kulcs műanyag fejében, amit általában piros kis tartóka jelez.

Természetesen ha ezt a kis chipet nem másoljuk le akkor hiába fordul el a kulcs a gyújtáskapcsolóban nem fog beindulni a személygépkocsi.

Peugeot 03

 

1999–2006 között alakultak ki az első nyomógombos Peugeot kulcsok

Mind a sima fix szárú, mind pedig a bicskakulcsos verziók ezidőtájt kezdtek berobbanni a köztudatba. Minden nyomógombbal ellátott kulcs egyedi algoritmusokkal és indító kóddal rendelkezik, hiába a frekvencia ami általában 433.92 Mhz.

Megmunkálás és feltanítás szempontjából általában megbízható szinte mindig problémamentes programozás.

Viszont amikor megmakacsolja magát egy-két gépjármű, akkor kész katasztrófa bicskakulcsot feltanítani hozzájuk!

Peugeot autókulcs

 

A 2010–2020-as évek

Autókulcs másolás szemszögből ez az időszak, amikor a Peugeot is újított új formatervezésű bicskakulcsaival. Természetesen a technológiai fejlődés itt is érezhető, mivel a PSA csoport szabadkezes kulcsai itt is megjelennek.

Sok vetélytársával ellentétben ez a márka indítókártyát nem használ, amit szerintem jól is tesz hiszen ezek a kártyák nagyon sérülékenyek. (lásd: Renault)

Bár a szabadkezes kulcsaik elég robosztusak nagyon ritkán hibásodnak meg, de ha elromlanak kész katasztrófa szétszedni őket a javításhoz.

Peugeot autókulcs másolás 05

 

Persze nem kompatibilisek az utángyártott kulcsházak a gyárival, így teljes agyrém a korrekció után a nyák lap elhelyezése az új “kabátban”.

Ezeket a műveleteket mindenképp bízzuk szakemberre! (Mondjuk ránk…)

Hiszen tudjátok akár autókulcs másolás, akár bicskakulcs javítás, a Horacsik Kft. mindig szívesen segít bármilyen problémátok akad.

Keressetek elérhetőségeinken!